nmrc
22 اسفند 1401 - 20:30

پنج هزار نفر آماده‌ی خدمت رسانی به مسافران نوروزی در آذربایجان غربی

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجا‌ن‌غربی گفت: استان از لحاظ فرصت های گردشگری غنی است و آمادگی کافی برای استقبال از مسافران نوروزی را داریم.

به گزارش خبرگذاری فارس از ارومیه مرتضی صفری مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نشست خبر با اصحاب رسانه اظهار داشت: نقش میراث فرهنگی در هویت ملی نقشی کلیدی بوده است.

وی افزود: استان ما استان ناشناخته‌ها بوده به طوری که با وجود فرصت‌های بسیار در حوزه گردشگری صرفا موفق به نشان دادن ۱۰ درصد از داشته‌های استان بوده ایم.

صفری تصریح کرد: در حوزه ‌ی عمرانی ۸۳ پروژه مصوب داریم که اعتبارات مصوب این طرح‌ها ۶۹ میلیارد تومان  است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۱ اعتباراتی در حدود ۱۴۱ میلیارد تومان تسهیلات به صنایع دستی و گردشگری در استان پرداخت شده اشاره کرد: در استان ۷۵۲ فرصت اشتغال و ۸۶ مورد سرمایه گذاری شناسایی شده است.

صفری از آمادگی ۵ هزار نفر به جهت خدمت رسانی به مهمانان نوروزی خبر داد و بیان کرد: امسال ۱۰۰ مورد از اماکن و ۵۱۶۶ تخت آماده‌ی پذیرایی از مهمانان گرامی در ایام نوروز فراهم و اماده سازی شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنابع دستی گفت: در سال ۱۴۰۱ مسافر خارجی وارد شده به استان ۳۰ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به اینکه ۳۰۰ رشته صنایع دستی شناسایی شده ۸۰ رشته فعال بوده یادآور شد: در استان از جمله هنرهای صنایع دستی فعال میتوان به هنر های صنایع چوب، چرم، سفال و گلیم اشاره کرد.

صفری اظهار داشت: در ایام نوروز ۱۶ شهرستان بازارچه ی فروش صنایع دستی خواهیم داشت که در ورودی شهر ها آماده‌ی فروش محصولات خود خواهند بود.

صفری از ثبت ۱۷۴۹ اثر ملی خبر داد و افزود: راه اندازی موزه‌های موضوعی در دستور کار قرار دارند و علاوه بر این پیگیر افتتاح موزه‌ی موضوعی والیبال در ارومیه هستیم.

مدیر کل میراث در آخر با بیان اینکه مسئله‌ی تله کابین ارومیه مشکل حقوقی داشته و پیگیر حل این مسئله با شورای رفع موانع تولید هستیم اظهار داشت: اپلیکیشن از من بپرس با موضوع گردشگری در استان تا قبل از عید بارگزاری خواهد شد.

پایان پیام

منبع: فارس
شناسه خبر: 1091297