nmrc
19 بهمن 1401 - 22:27

پوتین: تهدید تروریستی در افغانستان تشدید شده است

رئیس جمهور روسیه امروز در نشستی با نمایندگان امنیتی برخی کشورها اعلام کرد: تهدید تروریستی در افغانستان تشدید شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه امروز چهارشنبه در نشستی با نمایندگان امنیتی تعدادی از کشورها در خصوص موضوع افغانستان گفت: تهدید تروریستی پس از خروج آمریکا از افغانستان تشدید شده است.

رئیس جمهور روسیه در این نشست ادامه داد: ۴ میلیون نفر در افغانستان به کمک های بشردوستانه نیاز فوری دارند. تماس با رهبری افغانستان در کابل برقرار شده است، برنامه های خوبی برای پروژه های اقتصادی وجود دارد.

شبکه تلویزیونی راشا تودی هم در این خصوص به نقل از «ولادیمیر پوتین» خبر داد: روسیه نگران است که کشورهای غیرمنطقه ای از وضعیت افغانستان برای ایجاد پایگاه های نظامی استفاده کنند. از زمانی که آمریکا افغانستان را رها کرد، تهدید تروریستی در داخل آن کشور تشدید شد. کشت مواد مخدر در افغانستان و فعالیت های مربوط به قاچاق مواد مخدر در حال افزایش است. وضعیت در افغانستان در حال بهتر شدن نیست. حضور القاعده در افغانستان نیز افزایش یافته است.

این در حالیست که نماینده دولت روسیه در امور افغانستان هفته گذشته در سخنانی از تلاش های پنهانی آمریکا برای همدستی با مخالفان مقامات فعلی در این کشور خبر داده بود.

«ضمیر کابلوف» نماینده دولت روسیه در امور ویژه افغانستان اعلام کردکه کشورش شواهدی در اختیار دارد مبنی بر اینکه آمریکا در تلاش است تا کانال ارتباطی با مخالفان مقامات کنونی در افغانستان برقرار کند. از سوی دیگر شواهد روسیه حاکی از حمایت مخفیانه دولت واشنگتن از تروریست های داعش است.

نماینده دولت روسیه تاکید کرد که آمریکا چنین اقداماتی را در راستای زیان رساندن صورت می گیرد تا بلکه از این مسیر انتقام شکست سیاسی حقارت آمیز خود در افغانستان را بگیرد.

کابلوف متذکر شد که دولت آمریکا هر آنچه می تواند انجام می دهد تا افغانستان رنگ صلح به خود نبیند، و حتی شرایط نیز در این کشور رو به وخامت گذارد. بدین منظور با گروه های مسلح مخالف طالبان در حال برقراری ارتباط است.

نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور افغانستان پیش از این تاکید کرد: این واقعیت که در افغانستان آمریکایی ها با حضور نظامی شان دیگر وجود ندارند و همچنان رژیم فاسد دست نشانده شان نیر سر کار نیست؛ از موارد مثبت به شمار می آید.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1028497