nmrc
20 دی 1401 - 10:03

مهارت محور کردن آموزش، عزمی فرابخشی می‌خواهد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مهارت محور کردن آموزش عزمی فرابخشی می‌خواهد و نیاز به قانونی داریم تا دانشجویان مهارت محور و جذب فعالیت در صنایع شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی زلفی گل در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۲۰ دی ماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال محمدحسین فرهنگی مبنی بر علت عدم توجه به توسعه و حمایت از آموزش‌های کاربردی مرتبط با مشاغل موجود در کشور از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اظهار داشت: بعضاً دهها یاصدها تصمیم گرفته می‌شود اما برخی از آنها اثربخشی و کارایی لازم را ندارد.

وی بیان کرد: ما تمام تلاش خود را انجام دادیم تا شاخص‌های حکمرانی علمی را در این وزارتخانه مد نظر قرار دهیم چرا که در وزارتخانه‌ای فعالیت می‌کنیم که علم، دانایی، تحقیق و پژوهش در آن جای دارد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری متذکر شد: به علت آنکه بیش از دو سال آموزش دانشگاه‌ها به صورت مجازی بود، بودجه دانشگاه‌ها نیز به دلیل مسائلی چون نبود بودجه غذا، خوابگاه و ایاب و ذهاب کاهش یافته بود که ما با این شرایط بازگشایی دانشگاه‌ها را آغاز کردیم.

وی متذکر شد: بنده در بدو پذیرش مسئولیت خود در وزارت علوم، کمیته انتخابات را برای انتخاب رؤسای مؤسسات آموزش عالی متشکل از ۹ نفر تشکیل دادم و تمام تلاش مان را کردیم تا افرادی عالم، انقلابی و با تجربه را انتخاب کنیم.

زلفی گل گفت: تأسیس صندوق علوم، تحقیقات و فناوری هم انجام شد که خوشبختانه و با کمک مجلس این مجوز داده شد. ۴۰ درصد از بودجه پژوهشی شرکت‌های دولتی به این صندوق واریز شود.

وی گفت: مهارت محور کردن آموزش عزمی فرابخشی می‌خواهد و نیاز به قانونی داریم که دانشجویان جذب کار و فعالیت در صنایع و مهارت محور شوند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: ما ۲۹ پروژه عمرانی را در دانشگاه فنی و حرفه‌ای تکمیل و افتتاح کردیم. صد پروژه نیمه تمام هم داریم که تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم که این پروژه‌ها در کمترین زمان افتتاح شود. البته ذکر این نکته هم مهم است که سرانه اعتبار پژوهشی در آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای یک پنجم سایر دانشگاه‌ها است.

در حال تکمیل...

منبع: مهر
شناسه خبر: 966986