nmrc
25 بهمن 1401 - 14:46

نهضت گسترش زبان فارسی در جهان ایجاد شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر لزوم ایجاد نهضت گسترش زبان فارسی در جهان، گفت: دولت باید با بنیادهای فعال در امر آموزش و گسترش زبان فارسی در جهان همکاری کند.

حسین نوش آبادی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره لزوم حمایت مجلس و دولت از بنیادهای فعال در عرصه گسترش زبان فارسی گفت: زبان فارسی زبان کهن و تاریخی و فرهنگی و تمدنی ماست؛ باید پاسدار، حافظ و نگهبان زبان و خط و ادبیات فارسی باشیم.

وی ادامه داد: اگر این باور در بین مسئولان ما وجود داشته باشد که فرهنگ و تمدن قوی و پر پیشینه و با افتخار داریم، باید حتماً برای توسعه، گسترش و تبیین آن در سطح جهانی و محافل فرهنگی مختلف بین المللی از مسیر آموزش و گسترش زبان و خط فارسی تلاش کنیم.

این نماینده مجلس با اشاره به تذکرات مکرر مقام معظم رهبری درباره اهمیت حفظ و گسترش زبان فارسی گفت: رهبر انقلاب در بحث اقتصادی فرمودند که هر تولید داخلی با نام ساخت ایران و زبان فارسی باشد چون هر کشوری که بتواند ادبیات و زبان خود را گسترش دهد می‌تواند سردمدار نهضت علمی باشد چراکه توسعه علمی رابطه مستقیمی با نوع و زبان و ادبیات دارد.

نوش آبادی با اشاره به گسترش اشعار شاعران نامدار ایرانی در دنیا به زبان‌های مختلف و استقبال مردم جهان از این اشعار گفت: برای گسترش فرهنگ و زبان و ادبیات فارسی در جهان باید در تولید علم و محصولات و عرضه خدمات به دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم و آن را از طریق زبان فارسی گسترش دهیم.

وی با اشاره به فعالیت بنیادهای فعال در حوزه آموزش و گسترش زبان و ادبیات فارسی همچون بنیاد سعدی گفت: یکی از کارهای مهم آن است که وزارت علوم می‌تواند با همکاری سایر نهادهای فرهنگی و علمی در کشورهای دیگر کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی را احیا و تقویت کند و محافل علمی و دانشگاهی در این حوزه را در دنیا راه اندازی کرده و در کنفرانس‌ها و همایش‌های بین المللی با زبان فارسی ارتباط برقرار کنند.

وی در پایان تاکید کرد که باید نهضت گسترش زبان فارسی ایجاد شود؛ دولت در این راستا با بنیادهای فعال درباره زبان فارسی همکاری کند که به طبع مجلس هم حمایت می‌کند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1038002