nmrc
24 اسفند 1401 - 17:55

سرقت پراید در صدر/استفاده سارقان از طلایاب در منازل صحت ندارد

اردبیل- معاون عملیات نیروی انتظامی استان اردبیل گفت: در بین خودروها سرقت پراید به دلیل سهولت سارقان در باز کردن آن از بالاترین آمار سرقت در استان اردبیل به حساب می‌آید.

محرم علیپور در گفت‌و گو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: از ۱۵ اسفندماه طرح نوروزی پلیس به شکل تخصصی و در قالب ۱۰ کمیته شروع شده که امیدواریم تا ۱۵ فروردین سال آینده به مدت یک ماه با اجرایی شدن آن تأمین امنیت بیشتر را در استان شاهد باشیم.

وی تصریح کرد: از ۲۷ اسفندماه به صورت رسمی طرح پلیس راهور و راه استان با شعار «نوروز متفاوت با پلیس مقتدر و حرفه‌ای» آغاز می‌شود تا همکاران ما با مهارت حرفه‌ای، فنی و تخصصی خود بتوانند در کنار کاهش ناامنی، به ارتقای ایمنی و سلامت مردم کمک کنند.

معاون عملیات نیروی انتظامی استان اردبیل ۲ رویکرد پلیس را با محوریت پیشگیری از وقوع جرایم و کاهش تصادفات و تلفات فوتی و جرحی درون شهری و برون شهری یادآور شد و گفت: شاه کلید برنامه‌های نوروزی ما پیشگیری از جرایم به ویژه کاستن از وقوع سرقت است تا با همکاری مردم و آحاد جامعه بتوانیم در کنار تأمین امنیت، بستر کاهش سرقت و جرایم مرتبط با آن را مهیا کنیم.

علیپور افزود: ما از ظرفیت پاسگاه‌ها، کلانتری‌ها و ایستگاه‌های موقت پلیس استفاده خواهیم کرد تا همچون سال‌های گذشته در تأمین امنیت بتوانیم جز استان‌های ممتاز کشور به حساب بیاییم.

وی همراهی ۳۰۰ تیم امداد و نجات، اورژانس، جمعیت هلال احمر، راهداری و سایر دستگاه‌ها را در اجرای طرح نوروزی یادآور شد و خاطرنشان کرد: بیش از یک‌هزار نفر از نیروها در این حوزه‌ها به تأمین امنیت و ارتقای سلامت مردم در تعطیلات نوروزی کمک خواهند کرد.

علیپور مشارکت پلیس را در کاهش بار ترافیکی و برقراری نظم و انضباط اجتماعی و انتظامی یادآور شد و اضافه کرد: به لحاظ کمی و کیفی تلاش بر این است تا در قالب طرح نوروزی، تأمین نظم عمومی و امنیت اجتماعی را در کنار کاهش وقوع جرایم شاهد باشیم.

۸۵ درصد سرقت در استان اردبیل کشف شده است

معاون عملیات پلیس استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: ۲۳۰ گشت به صورت آشکار و ۶۰ گشت به صورت نامحسوس در ایام تعطیلات نوروزی با حضور در محلات مختلف، سطح شهر، روستاها، بازار و محل‌های پرتردد تلاش می‌کنند تا امنیت مردم را تأمین کنند.

وی تصریح کرد: در کنار اجرای طرح ارتقای امنیت با توجه به تقارن تعطیلات نوروزی با ایام ماه مبارک رمضان در حفظ و صیانت از شعائر اسلامی نیز سعی شده تا جلوی روزه‌خواری‌ها گرفته شده و برای مسافران و گردشگران در شهرها و مسیرهای بین راهی رستوران‌های خاصی در نظر گرفته شود تا مسافران بتوانند از این فضا در کنار حفظ شعائر ارزشی استفاده کنند.

علیپور برپایی چهار کانکس موقت پلیس را در شورابیل، ورودی سرعین، گاومیش گلی و پل معلق مشگین‌شهر یادآور شد و گفت: با توجه به اینکه مشگین، سرعین و اردبیل قطب حضور مسافران و گردشگران است، پلیس با هدف تأمین امنیت آنها از گشت‌های پیاده و موتوری نیز استفاده می‌کند.

وی در مورد کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای نیز افزود: با همکاری راهداری، پلیس راهور و راه استان سعی بر این است تا ۲۰ نقطه حادثه‌خیز استان مورد صیانت قرار گیرد تا با نصب علائم هشداردهنده مانع از بروز حوادث ناگوار در این نقاط حادثه‌خیز باشیم.

علیپور از اجرای خط‌کشی و نصب تابلوهای هشداردهنده به همراه نصب بنر در مسیرهای پرخطر برای کاهش سرعت رانندگان خبر داد و خاطرنشان کرد: از سال ۹۶ تاکنون روند کاهشی تصادفات را در استان شاهد بودیم اما سال گذشته به دلایلی این آمار افزایش یافت که قطعاً امسال با مراقبت‌های بیشتر اجازه نخواهیم داد تا آمار تصادفات و تلفات جاده‌ای افزایش پیدا کند.

وی وسیله نقلیه ایمن، راه دسترسی مناسب و راننده ماهر را در کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای مؤثر خواند و اضافه کرد: امیدواریم با اقداماتی که پلیس انجام می‌دهد، در پایان تعطیلات نوروزی کاهش تلفات و تصادفات جاده‌ای و درون شهری را شاهد باشیم.

علیپور به افزایش سرقت در ایام تعطیلات نوروزی به ویژه سرقت خودرو و منازل اشاره کرد و ادامه داد: ۸۵ درصد سرقت مربوط به خودروهای با ایمنی پایین به ویژه پراید است که در صدر سرقت خودرو قرار گرفته است.

وی بیان کرد: انتظار می‌رود صاحبان خودروی پراید به ویژه زیر مدل ۹۰، خودروی خود را به دزدگیر و تجهیزات ایمنی مجهز کرده و به هیچ وجه ماشین خود را به صورت روشن حتی لحظه‌ای رها نکنند.

علیپور در مورد استفاده سارقان از طلایاب در منازل اظهار کرد: ۸۵ درصد سرقت در منازل نیز مربوط به پول نقد و جواهرات است که امیدواریم خانواده‌ها به هنگام مسافرت از ظرفیت صندوق امانات بانک‌ها و یا با سپرده آنها به افراد مطمئن جلوی سرقت طلا و پول نقد را بگیرند.

وی تلاش سارقان حرفه‌ای را در نقطه‌زنی نگهداری طلا و پول نقد یادآور شد و تصریح کرد: ما تاکنون مواردی از فلزیاب و یا طلایاب را در سرقت‌های افراد حرفه‌ای مشاهده نکردیم اما بهتر است با اطمینان بیشتر این وسایل در محلی مناسب و امن نگهداری شود.

معاون عملیات نیروی انتظامی استان اردبیل به کشف ۸۵ درصد وقوع جرایم سرقت در استان اشاره کرد و گفت: تمام تلاش پلیس بر این است تا با هوشیاری و مراقبت بیشتر با همراهی خانواده‌ها کاهش سرقت را در نوروز امسال رقم بزند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1095090