nmrc
19 بهمن 1401 - 17:09

یکی از برنامه های جدی دولت توجه به مسائل فرهنگی است

رئیس جمهور با بیان اینکه یکی از برنامه های جدی دولت توجه به مسائل فرهنگی است، گفت: توجه به مسائل اقتصادی و معیشتی اولویت است اما نباید ما را از توجه به کتاب و فرهنگ غافل کند. 

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور عصر امروز (چهارشنبه) در مراسم چهلمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و سی امین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران که در محل تالار وحدت برگزار شد، ضمن تبریک ایام و اعیاد پیش رو اظهار داشت: دهه مبارکه فجر، سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی می داریم و به ارواح مطهر شهدای عالی قدر و امام شهدا درود می فرستیم و برای ایثارگران و جانبازان طلب عافیت داریم.

وی عنوان کرد: جلسه بسیار معظم با شرکت تالیف کنندگان، اصحاب فرهنگ و کتاب و نویسندگان بود. از نویسندگان، داوران، مدیر محترم این بخش در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر محترم علمی و دبیر حوزه بین الملل و اصحاب خرد و فرهنگ تشکر می کنم.

رئیس جمهور ضمن ابراز خرسندی جهت حضور در این مراسم تصریح کرد: این رویداد که دو بار در سال به صورت رسمی و عام و خاص تکرار می شود، رویدادی است که علاوه بر تحلیل و تکریم از مقام مولفان و مصنفان، صاحب نظران و صاحب نظرانی را معرفی می کند که ارتباط با اینها و کتاب‌شان میتواند برای جامعه ما و جوامع بسیار اثر بخش باشد.

رئیسی خاطرنشان کرد: جایگاه و ارزش کتاب بر هیچ کس پوشیده نیست که پل ارتباطی میان اصل ها و نسل ها است. ما امروز چهره های اثر گذار را کسانی می دانیم که جامعه خود را بشناسند و نیاز جامعه را درک کنند و با قبول مسئولیت و خطر پذیری در عرصه های مختلف اجتماعی حضور پیدا کنند.

وی با بیان اینکه روشنفکران کسانی هستند که از نورانیت و عقلانیت برتری نسبت به دیگران برخوردار باشند، اضافه کرد: روشنفکران کسانی هستند که دیدبان تیزبین داشته باشند، وضعیت فکری و اندیشه ای جامعه را خوب رصد کنند و در مواقع هشدار جامعه را اندازه کنند. روشنفکران از فکر و فرهنگ جامعه و هجوم بی رحمانه نسبت به فرهنگ ها و تمدن ها حفاظت می کنند.

رئیس جمهور گفت: ملت ها از داشته ها، فرهنگ ها، آداب و رسوم خاص خود برخوردار هستند. عده ای ممکن است خود را نسل و جامعه ای برتر بدانند و بی توجه هستند که جوامع بری باید از تمدن و مدنیت برخوردار باشند.

رئیسی تاکید کرد: ما از یک مدنیت نبوی برخوردار هستیم که در پرتوی هجرت علی بن موسی الرضا است. آثار تمدنی در کشور که در شعر و هنر و فرهنگ کشور وجود دارد برگرفته از فرهنگی غنی است. صیانت از این جایگاه و فرهنگ کار اندیشمندان و روشنفکران است.

وی ادامه داد: کتاب اثری است که می تواند از فرهنگ جامعه صیانت کند و همیشه باید آن را به عنوان جایگاهی که می تواند علم، تاریخ، فرهنگ و دانش را صیانت کند؛ حفاظت کرد. چرا همیشه کتابخانه های بزرگ و نامدار مورد هجوم چپاولگران بوده است؟ زیرا از ستمگران دستور داشتند این آثار فرهنگی را به عنوان اثر ارزشمند مورد هجوم قرار دهند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: کتاب بهترین بستر برای انتقال دانش و علم است. یکی از برنامه های جدی دولت توجه به مسائل فرهنگی است. توجه به مسائل اقتصادی و معیشتی اولویت است اما نباید ما را از توجه به کتاب و فرهنگ غافل کند.

رئیسی با طرح این سوال که اگر کتاب نبود چگونه امکان شناخت حکیمان، نویسندگان، خردمندان و فیلسوفان فراهم می شد؟ گفت: بررسی اینکه شیخ انصاری، صاحب جواهر و بسیاری از مورخین و مفسرین چه میزان تدقیق داشتند؟ بوعلی را چطور می توان شناخت؟ کتاب جلوه شناخت بزرگان است و همواره باید مورد توجه باشد به ویژه در این سالهای پیروزی انقلاب اسلامی است.

وی افزود: رهبری معظم انقلاب خود اهل نویسندگی بودند و قبل از انقلاب بزرگترین مشوق شاعران و نویسندگان بودند. تغریض های کوتاه و پر مغز ایشان برای تشویق تالیف است.

رئیس جمهور در پایان ضمن ابراز امیدواری از اینکه این رویداد بزرگ و نمادین منجر به توجه به تمام مولفان به صورت همیشگی باشد، تصریح کرد: برای همه شما از خداوند متعال آرزوی موفقیت دارم شما هم برای موفقیت در مسئولیت های ما دعا بفرمایید.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1028107